31

ELASTİKLER

Bazen dişleri ve çeneleri doğru konumlarına getirmek için ek kuvvetler gerekir. Elastikler bunu sağlamak için gerekli çekme kuvvetini oluştururlar. Elastikler yapıldıkları materyal gereği uzun süre ağızda kaldıklarında kuvvet özelliklerini kaybederler. Bu nedenle düzenli olarak değştirilerek yenilerinin takılması gereklidir.

Sağlıklı ve güzel bir gülümsemeye sahip olmak için, elastiklerini ortodontistinin sana anlattığı biçimde ve onun söylediği süre boyunca kullanmalısın.

Lastikleri yemeklerde takmalı mıyım?

Elastikler dış etkenlere hassas malzemelerdir. Ağız içerisindeki tükürük bile birkaç saat içinde elastiği eskitmeye başlar. Aynı zamanda asitli ya da sıcak içecekler elastiğin çekme kuvvetini kaybetmesine sebep olur. Bu nedenle elastiklerini yemeklerde takmamalısın, ana öğünler dışında da mümkün olduğunca yiyecek ve içecek tüketimini sınırlandırman doğru olacaktır.

Elastikleri uykuda da takmam gerekiyor mu?

Evet. Elastikler gün boyu çekme hareketini sürdürür, dişlerini de bu şekilde hareket ettirirler. Günün yarısında takmazsan elde edilen bütün ilerleme takmadığın süre içerisinde geri dönecektir. Lütfen unutma, elastikler tedavinin önemli ve vazgeçilmez bir parçasıdır.

Elastikler dişlerimi ağrıtır mı?

Elastik kullanımında ilk 1-2 gün hassasiyet olabilir. Düzenli kullanımdan sonra hassasiyet azalacaktır. Elastiklerini sana açıklandığı gibi kullanmazsan hassasiyetin daha uzun sürmesine ve diş hareketinin daha yavaş meydana gelmesine neden olursun.

Elastikleri arka dişlerime takamıyorum…

Elastik kullanmaya başladığında özellikle en arkadaki dişlere elastiği geçirmekte zorlanabilirsin. Elastik elinden kayarak tutmanı güçleştirebilir, bu durumda parmaklarını kurutarak tekrar denemelisin. Arka arkaya denemelerinde alışkanlığının artmasıyla birlikte takıp çıkarma işlemlerinin kolaylaştığını göreceksin. Sakın pes etme. Gerekirse ortodontistin elastik kancası kullanmanı tavsiye edebilir.

Elastiklerinin sık sık kopması, bant veya tel gevşemesi, braket üzerindeki topuzcuğun kırılması ya da braketin tamamen kopması gibi durumlarda hemen ortodontistini aramalısın. Lütfen randevu tarihine kadar bekleme, bu problemlerin mümkün olduğunca çabuk düzeltilmesi gereklidir.

UNUTMA

  • Elastikleri braketlerine düzgün olarak yerleştirmek senin sorumluluğundadır. Onları ortodontistinin sana söylediği şekilde kullanmalısın.
  • Yanında her zaman yedek birkaç adet elastik taşımalısın. Böylece elastiğin koptuğunda ya da yemek sonrası kaybettiğinde yenisini takabilirsin.
  • Elastiklerin biterse ya da poşetini kaybedersen vakit kaybetmeden ortodontistin ile iletişime geçmelisin.
  • Elastiklerini bir gün takmayı unutursan, ertesi gün iki tane takmamalısın. Düzensiz ve fazla kuvvetler dişlerinin zarar görmesine neden olur.
  • Elastikler yorulurlar. Gerginliklerini kaybettiklerinde dişlerini ve çeneni hareket ettirecek kuvvetleri kalmaz. Bu yüzden kopmasalar bile mutlaka elastiklerini ortodontistinin sana söylediği sıklıkta değiştirmeyi unutma.