31

DİŞLER ARASI BÖLGEDE AŞINDIRMA

Ortodontistiniz dişlerinize -dişler arası bölümde aşınma- diye adlandırılan, aynı zamanda stripping, mine aşındırması diye de bilinen işlemi yapmayı gerekli görebilir. Bu işlemin yapılmasının faydaları ve riskleri konusunda bilgiye ihtiyacınız olacaktır. İşleme başlamadan önce cevaplanmasını isteyeceğiniz bazı sorularınız olabilir.

Dişler arası bölgede aşındırma nedir?

Dişler arası bölgede aşındırma, mine olarak adlandırılan dişin dış tabakasının bir kısmının mekanik olarak kaldırılmasıdır. Belirli dişlerin genişliğinin 1/2 mm ye kadar azaltılması mümkündür. Bu yöntemle elde edilen boşluk dişlerin düzeltilmesi için kullanılacaktır.

Dişler arası bölgede aşındırma yapılmasına neden gereksinimim var?

Kapanışını daha düzgün hale getirmek ve dişlerini sıralamak için ortodontistinizin dişler arasında boşluklar kazanmaya gereksinimi vardır. Eğer gereksinim duyulan boşluk az ise, çeşitli dişlerden, dişler arası bölgede aşındırma yapılarak bu elde edilebilir. Bu, diş çekimine olan gereksinimi ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda dişlerin yeniden şekillenmesi için de uygulanabilir.

Aşındırma işlemi nasıl yapılır?

Mine aşağıdaki aletlerden herhangi biri kullanılarak kaldırılabilir; İnce bir frez El motorunun ucuna takılan disk El zımparası

İşlem ne kadar sürer?

Dişler arası bölgede aşındırma sadece birkaç dakika alır. İşlem tek seansta bitirilebileceği gibi birkaç seansa da bölünebilir.

Acıtır mı?

Hayır. Mine dişlerimizin en dış tabakasını oluşturan maddedir. Sinir içermez, bu nedenle rahatsızlık hissedilmez. Sadece çok ince bir mine tabakası kaldırıldığı için anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Bunla birlikte, işlem sırasında tuhaf bir itme çekme basıncı hissedebilirsiniz. Bazen, dişler arası bölgede aşındırma yapmadan birkaç hafta önce dişleri hafifçe ayırmak amacıyla seperatör adı verilen küçük lastik halkalar yerleştirilir. Böylece dişler arasında geçici boşluklar oluşturulur.

Eğer mine de aşındırma yapılırsa dişlerim çürümeye yatkınlaşır mı?

Hayır. Ortodontist dişlerinizi düzeltebilmek için en az miktarda mineye uzaklaştırır. Her dişte gereken kalınlıkta sağlıklı mine tabakası bırakılır. Araştırmalar bu yöntemin uygulandığı dişlerdeki çürük oranının artmağını göstermiştir. Ortodontistiniz işlemden sonra minenin tamirine yardımcı olmak için geçici bir flor cilasıyla kaplayabilir. Aynı zamanda, mineyi güçlendirmek için alkolsüz flor gargarası kullanabilirsiniz.

Dişlerim ağrır mı?

Hayır. Sadece bazı hastalarda sıcak ve soğuk yiyecek - içeceklere karşı geçici bir hassasiyet olsa da genellikle bu durum birkaç gün içerisinde normale döner.